Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Blacha trapezowa – podział na typy i zastosowania

Blacha trapezowa dachowa jest materiałem od lat występującym na dachach czy garażach. Posiada jeszcze szereg innych zastosowań, o których większość z nas mogła nie mieć pojęcia. Sporo osób uważa, że ten typ blachy odchodzi powoli do lamusa i nie stosuje się go już w nowoczesnym budownictwie. Teza postawiona w taki sposób nie posiada żadnej argumentacji, a można łatwo ją skontrować, pokazując chociażby zdjęcia nowoczesnych projektów domów, wyposażonych właśnie w ten rodzaj pokrycia.

Poniżej przedstawione zostaną poszczególne typy blach trapezowych, co ma na celu określenie ich struktury oraz przeznaczenia.

Wymiary blach trapezowych

Najistotniejszy w kontekście doboru pokrycia z blachy trapezowej jest profil. Zakres jego wymiarów dostępnych na rynku jest spory, a wynosi 2-55mm. Warto natomiast zaznaczyć, że nie każdą liczbę z przedziału będziemy mogli otrzymać. Przeważnie produkuje się pokrycia o profilach T8, T14, T18, T35 oraz T55. Są one najbardziej powszechne i ogólnodostępne.

Oczywiście, profil jest jedynie wymiarem określającym wysokość trapezu w przekroju. Poza nim, istnieje jeszcze szereg innych wymiarów, które również warto opisać. Mowa mianowicie o długości i szerokości arkusza. Pierwszy czynnik jest docinany przeważnie na życzenie klienta. W zależności od materiału, z którego został wykonany – maksymalną długość jednego arkusza szacuje się na 7-12m. Spory zakres jest dostępny także w kwestii szerokości. Docinanie także odbywa się według woli inwestora, a przeważnie dostępne jest w granicach 60-150mm.

Zastosowania blach o poszczególnych profilach

Nie ma co ukrywać, że blacha dachowa trapezowa charakteryzuje się szerokim zakresem użyteczności. Trzeba natomiast doskonale pamiętać o tym, że nie każdy typ sprawdzi się w różnych miejscach. Po to właśnie zostały stworzone profile.

Zaczynając od nieco mniejszych pokryć, dochodzimy do blachy o oznaczeniu T8. Jest ona w dużej mierze traktowana jako blacha podbitkowa, jednak nie jest zabronione użycie jej do przykrycia altany czy wiaty samochodowej. Dalej napotykamy się na blachę o profilu T14. Można powiedzieć, że profil ten jest bardzo skrajny, ponieważ blisko mu już do pokryć kryjących dachy, jednak w zupełności nie zaleca się nim tego robić. Stosowany jest głównie w kontekście elewacji, bram oraz w dalszym ciągu jako podbitka dachowa.

Adekwatnym dla dachów o standardowej powierzchni jest już profil T18. Solidne pokrycie, które jest w stanie wytrzymać ciężkie warunki atmosferyczne. Zalecane dla dachów o kącie nachylenia większym od 9 stopni.

Pozostałymi profilami są już T35 oraz T55. Przeznaczone są dla dachów i elewacji o dużej rozpiętości, takich jak chociażby hale przemysłowe czy magazyny.

Rodzaj powłoki – czy ma znaczenie?

Bardzo istotnym w kwestii doboru blachy jest materiał, z którego wykonana jest jej powłoka. W przypadku, gdy nie ma informacji o żadnej warstwie zabezpieczającej, nie wskazane jest kupno takiej blachy.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje powłok. Pierwszą z nich jest klasyczny ocynk. Daje on dobrą gwarancję wytrzymałości i odporność na korozję, a przy tym cechuje go niska cena. Nowszą i nieco droższą metodą jest krycie alucynkiem. Posiada ona lepsza właściwości antykorozyjne od wcześniej wspomnianej blachy ocynkowej, a to ze względu na wytwarzanie się warstwy glinu. Dostępna jest także blacha powlekana poliestrem. Charakteryzuje się standardowymi właściwościami antykorozyjnymi.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czytaj poprzednie

Mieszkanie na sprzedaż – pomoc biura nieruchomości

Czytaj kolejne

Nowoczesny styl ściany – odwiedź punkt sprzedaży z tapetami

Dodaj swój komentarz